Más Sportok

Braima Suncar Dabo: Találkozzon azzal a futóval, aki abbahagyta versenyét, hogy segítsen egy versenytársának a célban

A modern sportvilágban az egyre növekvő versenyszint általában a győzelemre törekvő sportolókhoz hasonlít, valószínűleg ezért a sportszerűség gyakran háttérbe szorul. De nem minden a győzelemről szól. Noha senki sem szándékozik veszíteni, a győztest nem csak a dobogós helyezés, a kupák és a nyeremény határozza meg - ezt Braima Suncar Dabo emlékeztette mindenkire szeptember 27-én.

Az IAAF atlétikai világbajnokságának első napján zajló 5000 méteres verseny során a tisztviselőknek és a dohai teltházas Khalifa stadionnak nem volt szüksége stopperóra vagy mérőszalagra a legnagyobb győztes, Bissau-guineai Dabo azonosításához, annak ellenére, hogy elvesztette a versenyt, mérföldnyire volt riválisaitól, hogy ezt a megtiszteltetést megszerezhesse.

Braima Suncar Dabo: A sportoló személyiségét megszemélyesítő futó az atlétikai világbajnokságon

Dabo és riválisa, Jonathan Busby azon kapta magát, hogy csak a büszkeségért versenyeznek, miután már elmaradtak a versenytől. De az utolsó kör kibontakozott némi drámát, amikor Busby majdnem lefelé csúszott lefelé, bizonytalanul előrehúzódott és közel állt az összeomláshoz.

Míg a 33 éves játékos majdnem feladta versenyének befejezését, Dabo megmentette, és az utóbbi időben a sport egyik legszívesebb pillanatát produkálta.

A saját versenyét leállítva Dabo megtámasztotta versenytársát, és az utolsó 200 méteren segítette a célig. Miután az egész stadion szurkolt a duónak, Busby befejezte versenyét, és a vonal átlépése után összeomlott, végül kerekesszékben vitték el.

- Csak segíteni akartam a srácnak, hogy befejezze a versenyt. Segíteni akartam neki a határon. Azt hiszem, bárki ebben a helyzetben ugyanezt tette volna ”- mondta a verseny után Dabo, egy 26 éves, szintén Portugáliában tanuló férfi.

Busby és Dabo egyaránt nemzeteinek egyetlen sportolója a világbajnokságon. Mindkét férfi különleges meghívások alapján versenyzett, amelyek lehetővé teszik, hogy az erős pálya-program nélküli országok egy sportolót küldhessenek a bajnokságra, még akkor is, ha az adott sportoló nem teljesítette a kvalifikációs normákat.

Míg Dabo közel öt perccel végzett a hőgyőztes Selemon Barega (etióp) mögött, akkor is sikerült 18 perc és 10,87 másodpercet rögzítenie - ez a személyes legjobbja annak ellenére, hogy megállt és segített Busbynak az utolsó körben. És páratlan sportszerűsége volt az, amely végül nem kevesebb, mint egy aranyérem a szívből jövő gesztusáért.